Nově zaregistrované zákazníci obdrží slevu 5% hned po prvním přihlášení! Sleva se nevztahuje na jíž zlevněné zboží! Přejeme Vám příjemné nakupování.

Jak opravit rybářský naviják?

Do navijáku se může dostat vlhkost a nečistoty. Prach a jemná zrnka písku totiž spolu s mazacím tukem vytvoří jakousi „brusnou hmotu“, která dává zabrat i těm nejkvalitnějším navijákům. Tedy pokud se naviják pravidelně neudržuje, může dojít k většímu opotřebení ložisek a převodového ústrojí. Vždy to poznáte když naviják začne při chodu vydávat podivné zvuky a jeho chod začne být výrazně tužší, může se jednat o problém s ložisky. A proto převodové ústrojí navijáku bychom měli čas od času alespoň částečně rozebrat, vyčistit a ošetřit vhodným mazacím prostředkem. Totéž platí i pro ložiska. Pravidelná údržba navijáku by se měla preventivně dělat alespoň jednou za rok. Velmi namáhané jsou navijáky používané k lovu na feeder a přívlač, a tak přestože jsou vybaveny nejkvalitnějšími ložisky, je třeba jim věnovat péči mnohem častěji. Pokud se poškodí vodicí rolnička, přes kterou je veden navíjený vlasec či šňůra, může způsobit výrazné poškození a tak ve vlastním zájmu proveďte výměnu co nejrychleji, v případě nefunkčního překlapěče je oprava také okamžitou nutností. 

Pokud chcete opravovat naviják, optimální je sehnat si manuál s popisem sestavení všech dílů, u mnoha navijáků je přiložen, případně zapátráte na internetu. Při rozebírání si vždy zajistíte kvalitní osvětlení a pod rozebíraný naviják podložte čistý papír či kus látky, aby Vám nevypadl nějaký malý šroubeček nebo jiná důležitá součástka. Doporučuji v průběhu rozebírání pořizovat fotodokumentaci, při sestavování do původní podoby se Vám může hodit. Vždy je třeba použít odpovídající nářadí, určitě bude potřeba křížový i obyčejný šroubovák, většinou také kleštičky nebo peán na přidržení a nasazení pružin. Při takové opravě naviják rovnou vyčistíme a znovu namažeme, jen u brzdového systému se s mazáním musíte vyhnout.

Foto broken reel