Nově zaregistrované zákazníci obdrží slevu 5% hned po prvním přihlášení! Sleva se nevztahuje na jíž zlevněné zboží! Přejeme Vám příjemné nakupování.

Jak opravit rybářský naviják?

Do navijáku se může dostat vlhkost a nečistoty. Prach a jemná zrnka písku totiž spolu s mazacím tukem vytvoří jakousi „brusnou hmotu“, která dává zabrat i těm nejkvalitnějším navijákům. Tedy pokud se naviják pravidelně neudržuje, může dojít k většímu opotřebení ložisek a převodového ústrojí. Vždy to poznáte když naviják začne při chodu vydávat podivné zvuky a jeho chod začne být výrazně tužší, může se jednat o problém s ložisky. A proto převodové ústrojí navijáku bychom měli čas od času alespoň částečně rozebrat, vyčistit a ošetřit vhodným mazacím prostředkem. Totéž platí i pro ložiska. Pravidelná údržba navijáku by se měla preventivně dělat alespoň jednou za rok. Velmi namáhané jsou navijáky používané k lovu na feeder a přívlač, a tak přestože jsou vybaveny nejkvalitnějšími ložisky, je třeba jim věnovat péči mnohem častěji. Pokud se poškodí vodicí rolnička, přes kterou je veden navíjený vlasec či šňůra, může způsobit výrazné poškození a tak ve vlastním zájmu proveďte výměnu co nejrychleji, v případě nefunkčního překlapěče je oprava také okamžitou nutností. 

Pokud chcete opravovat naviják, optimální je sehnat si manuál s popisem sestavení všech dílů, u mnoha navijáků je přiložen, případně zapátráte na internetu. Při rozebírání si vždy zajistíte kvalitní osvětlení a pod rozebíraný naviják podložte čistý papír či kus látky, aby Vám nevypadl nějaký malý šroubeček nebo jiná důležitá součástka. Doporučuji v průběhu rozebírání pořizovat fotodokumentaci, při sestavování do původní podoby se Vám může hodit. Vždy je třeba použít odpovídající nářadí, určitě bude potřeba křížový i obyčejný šroubovák, většinou také kleštičky nebo peán na přidržení a nasazení pružin. Při takové opravě naviják rovnou vyčistíme a znovu namažeme, jen u brzdového systému se s mazáním musíte vyhnout.

Foto broken reel

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení